Hírek
Gyorsan terjedhet a tűz a társasházak szellőzőcsöveiben
(Forrás: bama.hu - eredeti cikk)
Sok esetben a szellőzők tisztítása még nem történt meg, de több olyan épülettel is találkoztak már az ellenőrzést végző szakemberek, amikor az arra nem kötelezettek – 4 emeletes lakóépületek – önként kitisztították a szellőzőt, saját biztonságuk érdekében.
Kasza Anett, a Baranya Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője a tapasztalatokkal kapcsolatban elmondta, a leggyakoribb hibák, hogy a menekülési útvonalon, vagy azzal egy légtérben éghető anyagokat tárolnak, illetve a szemétledobó helyiségeket nem rendeltetésszerűen használják, tárolókat alakítottak ki bennük, ugyanakkor a még a ledobócsövet nem távolították el, a födémáttörést nem szüntették meg. Szintén probléma, a száraz felszálló vezeték tartozékainak hiánya, a jelölések hiánya és a tűzcsapszekrények eltorlaszolása.
– A szellőzőrendszerben felhalmozódó lerakódás tűzveszélyt jelenthet, a csőrendszeren keresztül könnyen terjedhet a tűz a szintek között. A tisztítás elmulasztása alaphelyzetben nem bírságköteles, a hatóság először hatósági felhívással kötelezi a társasházat a tisztításra, a megfelelő határidő megjelölésével. Ennek elmulasztása esetén azonban a bírság kiszabása már kötelező – hangsúlyozta a szóvivő.
A szakember hozzátette, a tapasztaltok alapján a hatósági felhívásoknak a társasházak igyekeznek eleget tenni. Mindazonáltal a bírságköteles jogszabálysértések esetén mérlegelésre nincs mód.
Kell a tisztítás!
A szellőzőrendszer tisztítása akkor felel meg az Országos Tűzvédelmi Szabályzat előírásának, ha a szennyezőanyagokat eltávolítják, és az alkalmazott technológia nem károsítja a rendszer elemeit, valamint nem növeli a szellőzőben egyébként is meglévő veszélyes hulladék mennyiségét. A tizennégy méternél magasabban lévő legfelső használati szinttel rendelkező lakóépület központi szellőző- rendszerét, valamint étterem konyhai szellőzőjét a gyártó által meghatározott rendszerességgel, annak hiányában lakóépületben háromévente, étterem estében félévente tisztítani kell.
A konyha vezet
A konyhában keletkezik a leggyakrabban tűz – az esetek 38 százalékában – a szakemberek által készített, otthon jellegű tűzesetek helyiség szerinti megoszlása alapján. Második helyen a nappali áll, itt 18 százalék gyakorisággal keletkezik a tűz, majd következnek a melléképületek, 19 százalékkal. A fürdőszobában és a tetőtérben száz tűzből hat-hat keletkezik, a kazánházban és előtérben pedig mindössze három esetben lobban lángra az éghető anyag. A grafikon szerint pedig a garázs a legbiztonságosabb, mert innen csak az esetek két százalékában indul ki a tűz.